Taşsan Geri Kazanım
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) yapılan yazılı açıklamada yer verilen rapora göre, 2008 yılında Avrupa'da kullanılan tüm plastik ambalajların yüzde 29'u dönüştürülerek, hedeflenen yüzde 22,5'lik oran geçildi. Çevre ve İnsan Sağlığında Katı Atıkların (ÇÖPÜN) Önemi ile ilgili slaytımız için burayı tıklayınız.

Geçen yıl, Almanya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İsveç, Avusturya, İsviçre, Norveç, Hollanda ve Slovenya'da tüketilen plastik ambalajların yüzde 30'undan fazlası, Yunanistan, Litvanya ve Malta'da tüketilen plastik ambalajların yüzde 10'u geri dönüştürüldü.


Rapora göre, Avrupa'da kullanılmış plastiklerin yüzde 51,3'ü geri dönüştürülürken, geri kazandırılan plastiklerin 5,3 milyon tonu ham madde olarak kullanılırken, 7,8 milyon tonu enerjiye çevrildi.
PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, 2008 yılında plastiklerin global üretim miktarının önceki yıla göre 260 milyon tondan 245 milyon tona düştüğünü, bunun nedeninin, Avrupa plastik işleyicisi firmalarının 48,5 milyon tona varan ve yüzde 7,5 oranında azalan talepleri olduğunu kaydetti.
Aksoy, Türkiye'nin 2014 yılında Avrupa'nın ''en büyük'' plastik işleme kapasitesine sahip olacağını, ancak plastik atıkların ekonomik değer taşıdığı bilincinin, Türkiye'de istenilen seviyeye ulaşmadığını belirtti.
Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (EuPC), Avrupa Plastik Geri Dönüşümcüleri Birliği (EUPR), Avrupa Plastik Üreticileri Birliği ve Avrupa Plastik Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Organizasyonları Birliğinin (EPRO) raporuna göre, Avrupalılar, kullanılmış plastikleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor.

Taşsan geri kazanım ile igili detaylı bilgilere : www.tassancevretemizlik.com adresinden ulaşabilirsiniz.© 2013 | Tassan.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.
Yıldıztabya Cad. Tezel Apt. No:101/C Gaziosmanpaşa / İSTANBUL
Tel: 0212 417 92 75 Fax: 0212 417 92 75
Taşsan Yeniliklerden haberdar olmak için e-mail adresinizi giriniz.